Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē trešdien, 12. decembrī, plkst. 16.15–18.30 Aspazijas bulvārī 5, 510. telpā, notiks pētnieciskais seminārs “Biofilosofija par dzīvību”.

Biofilosofijas mērķis ir pievērst uzmanību cilvēka eksistences dabiskajiem, ķermeniskajiem un bioloģiskajiem aspektiem, vienlaicīgi apzinoties to sociālo, kultūrvēsturisko, valodisko dabu. Kā domāt par cilvēku kā bioloģisku, ķermenisku būtni, bet nereducējot šo domu uz kādu bioloģisko determinismu vai noliedzot bioloģisko un dabisko kā nebūtiskas sociālas konkstrukcijas? Kā domāt par dzīvību, ķermeni, dabu humanitāro zinātņu ietvaros? Šoreiz pievēršamies dzīvības tēmai. Nevis tādēļ, lai to izskaidrotu, bet mēģinātu saprast.  

Programma

16.15–16.20 Ievadvārdi

16.20–16.40 Raivis Bičevskis “Biofilozofija un bioutopija: nākamais cilvēks – postekoloģija – biokapitālisms – vēstures (ne)gals”

16.40–17.00 Krišjānis Lācis “Dzīvības izpratnes tendences jaunākajā kristīgajā biofilosofijā: Žans Liks Marions, Alvins Plantinga, Alisters Makgrats, Osvalds Bajers”

17.00–17.20 Reinis Vilciņš “Bioloģiskais pavērsiens valodas filozofijā”

17.20–17.40 Toms Stepiņš “Biosemiotika: dzīvība un informācija”

17.40–18.00 Igors Gubenko “Pārsniegt dzīvību”.

18.00–18.20 Artis Svece “Dzīvnieka dzīvība posthumānismā”.

Atzīmējot gadskārtējo UNESCO Pasaules filozofijas dienu, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē ceturtdien, 15. novembrī, plkst. 12.30 notiks saruna „Filozofiskās zināšanas ārpus universitātes sargājošajām sienām”.

Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāte UNESCO Pasaules filozofijas dienu atzīmē kopš 2003. gada. Starptautiski Filozofijas diena pirmo reizi tika svinēta 2002. gadā, bet kopš 2005. gada katra novembra trešā ceturtdiena ir atzīta par oficiālu UNESCO svinamo dienu. Filozofijas dienas mērķis ir pievērst uzmanību filozofijas nozīmei kultūras, sabiedrības un ikviena cilvēka attīstībā.

Šogad filozofijas diena iekrīt 15. novembrī. Tās ietvaros Vēstures un filozofijas fakultātē notiks saruna „Filosofiskās zināšanas ārpus universitātes sargājošajām sienām”. Ar fakultātes studentiem tiksies mūsu programmu beidzēji, kuri savu karjeru ir veidojuši ārpus universitātes.

Uzstāsies:

Anda Baklāne, literatūrzinātniece un literatūrkritiķe, 2018. gadā Normunda Naumaņa balva mākslas kritikā, strādā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā;

Laura Brokāne, kultūras žurnāliste, interneta žurnāla Punctum redaktore

Anna Salmane, māksliniece, 2017. gadā Purvīša balvas laureāte

Edijs Šauers, Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas departamenta direktors.  

Saruna notiks 15. novembrī plkst. 12.30–14.00 LU Vēstures un filozofijas fakultātē, Aspazijas bulvārī 5, 513. auditorijā.

Atzīmējot gadskārtējo UNESCO Pasaules filozofijas dienu, ceturtdien, 16. novembrī, plkst. 18.00 Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē notiks simpozijs „ Filozofija sievietes balsī”.

UNESCO Pasaules filozofijas diena pirmo reizi tika atzīmēta 2002. gadā, bet kopš 2005. gada tā ir atzīta par oficiālu UNESCO svinamo dienu, kas notiek katru gadu novembra trešajā ceturtdienā. Šogad filozofijas diena iekrīt 16. novembrī, kas ir arī UNESCO Starptautiskā tolerances diena.

Filozofijas dienas mērķis ir pievērst uzmanību filozofijas nozīmei kultūras, sabiedrības un ikviena cilvēka attīstībā. Filozofija rosina diskutēt, aicina domāt kritiski un patstāvīgi, tā pievērš uzmanību jautājumiem, kuri ir aktuāli šodien, bet cenšas iezīmēt arī tos, kuri būs nozīmīgi rīt.

Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāte UNESCO Pasaules filozofijas dienu atzīmē kopš 2003. gada. Šogad tā tiek svinēta simpozija veidā. Pasākums ir veltīts sievietēm filozofēm, un simpozija tēma ir “Filozofija sievietes balsī”. Simpozija dalībnieki iepazīstinās ar filozofēm, kas viņiem ir šķitušas būtiskas un interesantas. Gan tēma, gan saturs ir savā ziņā nejauši, jo saruna būs par domātājām, kas simpozija dalībniekiem šķiet personiski būtiskas, nevis ir pašas nozīmīgākās filozofijas vēsturē vai sievietes balsi īpaši raksturojošas.

Vienlaicīgi simpozijs ir apliecinājums, ka pēdējā gadsimta laikā sieviešu klātbūtne filozofijā ir kļuvusi pašsaprotama, un tas sasaucas ar UNESCO politiku veicināt sieviešu klātbūtni starptautiskajā filozofijas dzīvē, kas izpaužas, piemēram, UNESCO atbalstītajā Starptautiskajā sieviešu filozofu tīklā. Galu galā, simpozija dalībniekiem būs iespēja reflektēt par to, kas ir “sievietes balss” filozofijā un kurš šajā balsī runā vai var runāt.

Simpozijs „ Filozofija sievietes balsī” notiek 16. novembrī plkst. 18.00 LU Vēstures un filozofijas fakultātē, Aspazijas bulvārī 5, 500. auditorijā. Dalībnieku vidū būs Velga Vēvere, Raivis Bičevskis, Artis Svece, Aija Priedīte-Kleinhofa, Ilmārs Šlāpins, Līva Rotkale, Agnese Gaile-Irbe un Juris Cālītis.

Pasākumu rīko Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāte sadarbībā ar Filozofijas atbalsta fondu un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju. Informatīvie atbalstītāji: laikraksts Diena, kultūras un patstāvīgas domas interneta žurnāls Satori.lv un laikmetīgās literatūras un filozofijas žurnāls Punctum.

PROGRAMMA